dr Radosław Kubus

Instytut Historii, Wydział Historyczny UG

 

„Działalność na rzecz pożytku i dobra publicznego, czy upadek obyczajów? Ostatnie przypadki publicznych kar śmierci w Prusach w I połowie XIX wieku”

Streszczenie:

W XVIII wieku kolejni władcy Królestwa Prus, na czele z Fryderykiem II Wielkim, zapoczątkowali szereg reform, których celem miało być stworzenie nowoczesnego i rozwijającego się w duchu oświecenia państwa. Jedną z fundamentalnych zmian, było wprowadzenie w 1794 roku innowacyjnego kodeksu prawa, zatytułowanego Allgemeines Landrecht für die Königlich Preussischen Staaten. Ten zbiór przepisów prawnych stanowił wykładnię prawa dla całego obszaru Królestwa Prus. W odniesieniu do prawa karnego zapisy kodeksu obowiązywały do połowy XIX wieku (a dokładnie do roku 1851). Pomimo zniesienia szeregu archaizmów prawnych, kodeks nadal utrzymywał w mocy prawa wykonywanie publicznych kar śmierci, w tym także tych o charakterze kwalifikowanym (tj. łamanie kołem oraz spalenie na stosie). Celem referatu będzie analiza ostatnich przypadków publicznych kar śmierci w miastach pruskich, w celu odpowiedzi na pytanie dotyczące zmiany stosunku społeczeństwa do wykonywania „spektaklów śmierci” na przestrzeni I połowy XIX wieku.

 

Biogram:

Adiunkt na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego w Zakładzie Historii Gdańska, Pomorza i Regionu Nadbałtyckiego. Autor kilkudziesięciu publikacji naukowych i popularnonaukowych. Tytuł naukowy doktora uzyskał na podstawie obronionej z wyróżnieniem w 2022 roku dysertacji zatytułowanej: „Amtsblatt der Königlichen Regierung zu Danzig”. Studium z dziejów pruskiego czasopiśmiennictwa w rejencji gdańskiej w latach 1816–1848. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół historii społecznej Pomorza przełomu XVIII i XIX wieku ze szczególnym uwzględnieniem regionu Żuław.

To top